Opieka nad fretką

Pożywienie

Ponieważ fretki są mięsożernymi drapieżnikami, powinny otrzymywać pokarm bogaty w białko i tłuszcze. Stąd też podstawą fretkowej diety są dobrej jakości pokarmy mięsne. Nie oznacza to jednak, że fretka nie może jeść warzyw, czy owoców, ale ich procentowy udział w diecie powinien być niewielki.

Piżmowy zapach

Fretki mają charakterystyczny piżmowy zapach, który zawdzięczają wydzielinie gruczołów łojowych skóry. Zapach ten nasila się w okresach zwiększonej aktywności płciowej fretek. Zabieg kastracji (chirurgicznej jak i farmakologicznej) zmniejsza jego natężenie, ale nie jest w stanie wyeliminować go w 100%.

Fretki, podobnie jak psy i koty, posiadają parzyste gruczoły zatok przyodbytowych, których wydzielina ma bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach. Wspomniane zatoki zlokalizowane są po dwóch stronach odbytu. Najczęstszą przyczyną samoistnego ich opróżnienia jest stresująca sytuacja. Niestety wciąż jeszcze pokutuje błędne przekonanie, że usunięcie zatok przyodbytowych zniweluje „fretkowy” zapach. Zabieg ten może być wykonany jedynie ze wskazań medycznych.

Przystosowanie otoczenia

Fretki są zwierzętami wszędobylskimi, dlatego też mieszkanie powinno być odpowiednio przygotowane, aby nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia i życia naszego pupila. Przed wzięciem fretki pod swój dach warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże dokładnie określić na jakiego typu zagrożenia należy zwracać uwagę.

Pamiętaj!

  • Młode fretki powinny zostać zaszczepione przeciwko nosówce w 8 i 11 i 14 tygodniu życia. Seria szczepień wynika z tego, że nie wiemy kiedy u danego zwierzęcia występuje tzw. luka immunologiczna (okres, w którym poziom matczynych przeciwciał jest zbyt niski, aby chronić przed zachorowaniem i jednocześnie zbyt wysoki, aby można było uzyskać odporność wskutek szczepienia zwierzęcia).
  • Szczepienie przeciwko nosówce powtórzyć należy po roku od daty ostatniego szczepienia, a następnie szczepić zwierzę co 1-3 lata.
  • Fretki wychodzące powinny zostać zaszczepione także przeciwko wściekliźnie.
  • Lekarz weterynarii każdorazowo ustala kalendarz szczepień i odrobaczeń, najlepiej dostosowany do potrzeb danego szczenięcia.
  • Każde szczepienie powinno zostać poprzedzone odrobaczaniem lub badaniem kału na obecność jaj pasożytów.
  • Samice nieużywane do rozrodu mogą wykazywać objawy rui przez cały czas trwania sezonu rozrodczego – od marca do września. Wiąże się to z długotrwale podwyższonym poziomem estrogenów we krwi, co w konsekwencji prowadzi do śmiertelnej w skutkach supresji szpiku kostnego. Nie można dopuścić, by ruja u fretki trwała dłużej niż 4 tygodnie. Wskazane jest poddanie samiczek kastracji chirurgicznej lub farmakologicznej.

opracowała lek. wet. Agata Godlewska